Съдържание
Как шофирате безопасно в дъждовно време
Опасността от пътен инцидент в дъждовно време се повишава средно с 30 – 40%. Тук ще ви кажем за какво най-много да внимавате и как да шофирате в дъжд, за да избегнете проблеми на пътя.
4-те опасности за шофьора
- Хлъзгав път. Коефициента на сцепление на колелата с мокър асфалт е 1.5 – 2 пъти по-нисък от този на сух асфалт. Първите капки дъжд са особено опасни. Когато паднат на земята, те попадат върху пътен прах, който се състои от масло, гориво, пластмаса, гумени частици и други субстанции, които се смесват и създават тънко, но много хлъзгаво покритие върху пътя. Спирачното разстояние се повишава 5 – 10 пъти.
- Аквапланиране. Когато шофирате по мокра повърхност с висока скорост, няма достатъчно време водата да се отстрани изпод колелата. Създава се водна възглавница между грайфера и пътната повърхност, сцеплението с асфалта напълно се губи и колата става неконтролируема.
- Лоша видимост. Видимостта на пътя значително се влошават при силен дъжд. Очертанията на обектите не са ясни, чистачките не успяват да премахнат всичката вода от предното стъкло навреме. Прозорците се замъгляват поради високата влажност. А това не само прави виждането на препятствия по-трудно, но е и разсейващ фактор също.
- Умора. Сънливостта в дъждовно време е поради понижаването на атмосферното налягане, което кара човешкото тяло да реагира с понижаване на кръвното налягане и забавяне на пулса. В резултат от това, по-малко кислород се доставя на мозъка и това довежда до сънливост. Времето за реакция на шофьора ще се повиши и затова е опасно да се продължи шофирането в такива условия.
Какво трябва да се провери преди дъждовния сезон?
- Гумите. Минималната позволена дълбочина на грайфера е 1.6 мм, но Дафид Уилиамс, професионален инструктор по шофиране от предприятието Mercedes-Benz World, препоръчва гумите да се сменят веднага при намаляване на грайфера до 2 мм. Производителя на гуми Continental също не препоръчва да се чакат крайните стойности. Според специалистите от компанията, трябва да се поставят нови гуми, когато се износят до 3 мм за летните и 4 мм при зимните. Износеният грайфер се отличава с понижена дълбочина на каналите и улеите отговорни за сцеплението с мокър асфалт и за оттичането на водата от контактната площ на гумата с пътя.
Ако във вашия регион често вали, изберете гуми за дъжд. Те имат нисък профил и специална шарка на протектора, която е адаптирана за съответните пътни условия. - Пера за чистачки и стъклоумивател. Препоръчва се да сменяте перата за чистачки два пъти в годината. Но, на първо място, трябва да имате предвид качеството на чистене. Ако при работата на чистачките остават точки, петна и непочистени места, компонентите трябва да се сменят. В дъждовен ден дефектите им могат да се окажат фатални.
Резервоара на стъклоумивателя трябва да съдържа достатъчно количество течност за чистачки за премахването на замърсявания от прозореца. - Спирачна система. Изисква редовни проверки, но някои дефекти, като заклинване на спирачен апарат, са особено опасни на мокър път, защото могат да причинят подхлъзване. Износването на спирачните накладки, което води понижена ефикасност при спиране, става още по-опасно в контекста на повишения спирачен път по мокър асфалт.
- Фарове. Някои дефекти на осветителните тела могат да се проявят само в условия на висока влажност. Например, нарушена херметичност на фара води до навлизането на вода в корпуса му и може да доведе до изгаряне на крушките и дори късо съединение. При натрупването на кондензация в рефлектора на фара се влошава качеството на осветлението. Освен това, задръстване на вентилационните отверстия често води до замъгляване на фара.
- Филтър за купе. Задръстването му често води до намаляване на въздушния поток във вентилационната система. В резултат от това, повече влага остава в автомобила и се проявява чрез замъгляване на прозорците, което е особено забележимо при дъждовно време. Затова се препоръчва да сменяте компонента поне веднъж в годината.
11 правила за шофиране в дъждовно време, които трябва да ви станат навик
- Намалявайте още при първите капки дъжд: пътят е най-хлъзгав тогава.
- Когато шофирате в дъждовно време, скоростта на колата не трябва да надвишава 50 км/ч. По-бързото шофиране може да доведе до загуба на контрол над автомобила. Освен това, спирането на колата ще бъде по-трудно.
- Започвайте спирането предварително. Това не само ще ви позволи да спрете на време, но и ще можете да помогнете на другите шофьори да разберат ситуацията и да намалят скоростта. При маневриране, трябва да намалите преди да направите завоя. Опитвайте се да спирате и ускорявате плавно. Резките движения могат да причинят приплъзване и загуба на контрол. Спазвайте безопасно разстояние от колата пред вас.
- Ако спирачните накладки са мокри, изсушете ги. За целта трябва да карате определено разстояние с леко притискане на на педала на спирачките, няколко пъти: повърхността на компонентите ще се нагрее и излишната вода ще се изпари.
- Включете фаровете: габаритните светлини в дъждовно време могат да не са достатъчни за разпознаване на колата на пътя. Препоръчва се да използвате фарове за мъгла, само в случай, че имате видимост по-малка 100 метра пред вас.
- Не се опитвайте да шофирате в близост зад камиони и автобуси. Много замърсявания се изхвърлят от гумите им.
- Изсушавайте прозорците. За целта, трябва да включите парното или да използвате климатика. Той ще понижи влажността на въздуха за няколко минути. Също така, специални химични препарати ще подобрят видимостта, например, средства против дъжд и против замъгляване. Първите се прилагат върху външната повърхност на прозорците: формират слой отблъскващ вода и замърсявания. Вторите се използват от вътрешната страна на салона: той задържа водата върху повърхността на прозореца във формата на най-тънък прозрачен слой и предотвратява формирането на капки, които влошават видимостта.
- Намалявайте преди локви. Под водата може да се крие опасност. Освен това, ефекта на аквапланиране се случва по-често при минаване през локви.
- Ако дъжда е тежък, спрете колата отстрани на пътя и го изчакайте да спре. Уверете се, че аварийните светлини са включени, за да могат да ви забележат другите участници в движението.
- Бъдете с повишено внимание. Възможно е пешеходци да пресичат в необозначени места, с желанието бързо да се скрият от дъжда. Трябва също да следите за други невнимателни шофьори.
- Избягвайте да шофирате в сънливо състояние. Много е опасно. Ако пътуването не може да се отложи, излизайте от колата и правете упражнения. Забелязвате, че не помните последните километра, които сте изминали или че сте преминали през маркировката или границата на пътя несъзнателно, започнали сте да се прозявате по-често, трудно ви е да държите главата си в нормално положение или трудно фокусирате с очи? Незабавно отбийте отстрани на пътя и спрете. Дори и 15 минути сън могат да спасят положението. Ако често покривате големи разстояния, трябва да поставите система за следене умората на шофьора в колата си. Тя анализира настоящата ситуация чрез различни данни като размера на зеницата и промените в нея и издава предупредителен сигнал.
Заключения
Безопасното шофиране в дъжд зависи много от техническото състояние на колата и уменията на шофьора. Своевременната смяна на консумативи и диагностиката на авто системите, спокойното шофиране са важни. Следвайте препоръките ни; купувайте само висококачествени резервни части за колата си и ще бъдете в безопасност независимо от метеорологичните условия.