Съдържание
Планирате почивка с шофиране: как да подготвите колата си за дълго пътуване
Пътуването може да бъде невероятно приключение и източник на страхотни изживявания. Обаче, то може да се превърне в истинско изпитание. Всичко зависи от това колко добре сте подготвени за него. Продължете да четете, за да разберете какво да проверите или смените в колата преди да тръгнете на път и какво да вземете със себе си по време на шофирането за лятната почивка.
11 стъпки за безопасно пътуване
- Прегледайте колелата. Като за начало е нужно да измерите остатъчната дълбочина на грайферите. Най-удобният начин да направите това е да използвате специален аксесоар – дълбокомер. В повечето страни, законът забранява използването на гуми с дълбочина на грайфера под 1,6 мм. Тази стойност е от съществена важност. Специалистите казват, че дори когато улеите на протектора на гумата са дълбоки 4 мм, риска от хидропланиране се повишават значително. Помнете, че гумите могат да се износят неравномерно, поради което е нужно да предприемете мерки в различни области и да изчислите средната стойност, ако искате точни резултати.
Освен това, трябва да проверявате налягането на въздуха в гумите и да ги напомпите, ако е нужно. Имайте предвид, че стойностите на налягане за напълно натоварена кола трябва да са 10-15% по-високи от препоръчаните от производителя на автомобила. Можете да намерите детайлна информация за стойностите на налягането на гумите в наръчника за използване на автомобила. Помнете: извършвайте всички измервания само, когато гумите се охладят.
Трябва също да регулирате монтажните ъгли на колелата и да ги балансирате. Това ще подобри управлението на автомобила и ще понижи консумацията на гориво.
- Проверете техническите течности. Преди пътуване е нужно да проверите нивата и състоянието на охладителната, спирачната и течността за чистачки, на моторното масло и горивото. Допълнете ги или ги сменете, ако е нужно. Най-честите признаци посочващи, че работна течност е нужно да бъде сменена са потъмняването или помътняването ѝ, промяна в цвета, утайки в течността. Освен това, можете да купите специални тестери, които анализират качеството на течностите в колата.
- Проверете дъното на колата и двигателното отделение. Това ще ви помогне да откриете течове с системите и устройствата на автомобила, например, в хидравличното серво управление, охладителната и смазващата система на двигателя или скоростната кутия.
- Прегледайте спирачната система. Първо е нужно да прегледате визуално дисковете и накладките, а след това да измерите дебелината им. Компонентите се сменят, ако дебелината им е близо до минималната стойност посочена в наръчника на автомобила.
След това е нужно да се уверите, че системата е херметична като натиснете педала на спирачките няколко пъти докато двигателят е спрян, Ако педала е мек, т.е. няма никакво съпротивление, спирачките са неизправни.
- Проверете работоспособността на климатика. Високите температури вредят на концентрацията на шофьора: времето за реакция става почти два пъти по-дълго. Затова е много важно да имате комфортен микроклимат в колата.
- Сменете въздушния филтър. Това ще помогне да използвате мощността на двигателя с максимална ефикасност и да понижите консумацията на гориво.
- Сложете нови пера на чистачките. Чистите прозорци са сред нещата, които са от съществена важност за безопасността на пътя. Поради това трябва да се уверите, че перата на чистачките прилепват плътно към повърхността на предното стъкло и не оставят петна или следи по него.
- Почистете и настройте предните фарове, сменете крушките. С времето се натрупва прах по рефлектора и силата на светлината намалява. Препоръчва се да премахвате и почиствате фаровете веднъж на всеки 2-3 години. Освен това, трябва да проверявате светлините дали функционират правилно: потъмнели, трептящи или мигащи крушки трябва да се сменят. Нужно е също да регулирате предните фарове: правилното осветление е много важно при шофиране в непозната област.
- Затегнете болтове и гайки. Например, ако крепежните елементи на колело се разхлабят, то може да падне по време на шофиране. Не е нужно да обясняваме колко опасно е това.
- Проверете ангренажния ремък. По него не трябва да има пукнатини, петна от масло и износване. Освен това, ремъкът трябва да бъде достатъчно стегнат. Ако този елемент се приплъзне, това ще причини неравномерна работа на двигателя, а скъсването му води до пълна повреда на двигателя.
- Сменете запалителните свещи. Не можете да предвидите кога ще спрат да работят. Затова, ако сте използвали тези части дълго време е по-добре да ги смените преди пътуване.
6 съвета от AUTODOC за безгрижно пътуване
- Уверете се, че имате всички документи преди пътуването. Освен наръчника на автомобила и шофьорската книжка, това може да включва и паспортите на всички пътници, ако ще ходите в чужбина,
- Ако планирате да посетите други страни, проверете точките от местното законодателство, които ви засягат, включително правилата за движение по пътищата.
- Наспете се добре преди да шофирате: концентрацията ви има директно отношение към безопасността на пътя.
- Преди да вземате лекарства, обезболяващи или хапчета против гадене при пътуване, запознайте се с листовките им и се уверете, че не съдържат вещества, които могат да понижат концентрацията ви.
- Вземете достатъчен запас от питейна вода. Това ще ви помогне да избегнете дехидратация в случай, че закъсате на пътя.
- Направете предварително списък с неща, които трябва да вземете със себе си. Задължителните предмети включват аптечка, пожарогасител, авариен триъгълник, запас от технически течности и гориво. Освен това, може да се нуждаете от фенерче, покривало за колата, специални сенници, кутия с инструменти, зарядно за телефон, хартиена карта, топли дрехи, одеяло, въже за теглене, помпа за гуми с манометър и други неща.
Заключение
Никога не можете да предвидите затрудненията, с които може да се сблъскате по време на дълго пътуване. Дори малките повреди на автомобила могат да се превърнат в сериозни проблеми, ако сте далеч от дома. Затова е нужно да се подготвите за пътуването предварително. И това не е толкова трудно: нужно е само да проверите основните системи на колата, да смените консумативите и да вземете редица неща, които ще са полезни по време на пътуването.
Полезни видеа по темата:
Как да подготвите колата си за дълго пътуване | Част 1
Как да подготвите колата си за дълго пътуване | Част 2