Съдържание
Чистачки: пълно ръководство за работа и смяна
За да се осигури видимост на водача, независимо от времето извън автомобила, чистачките са включени в дизайна на съвременните автомобили. Те са предназначени основно за незабавно отстраняване на замърсявания, сняг и вода от повърхността на предното стъкло. Тъй като безопасното управление зависи пряко от чистотата на прозорците на автомобила, шофирането с дефектни чистачки е забранено със закон в повечето страни. Ще обясним как да се избегне преждевременната повреда на компонентите и да се възстанови функционирането на системата.
Как работят чистачките
Чистачките са изпълнителни компоненти на системата за почистване на прозорци. Те се изработват като подвижни рамена с гумени елементи върху краищата, които плътно прилягат на предното стъкло и следват формата на повърхността му. Обратните краища на рамената се свързват чрез шарнир с връзка, която осигурява синхронно движение на чистачките. Системата се задвижва от механична предавка, която се захранва от реле. Режимът на работа на системата зависи от разположението на ръчния превключвател, намиращ се в купето.
Когато е избран конкретен режим на работа, контактите в релето затварят необходимата схема и механизмът започва да работи с определена скорост. Устройството за миене на предното стъкло може да работи едновременно.
Най-често срещаните неизправности на чистачките и причините за тях
За да определите причината за отказа на компонент, внимателно проучете естеството на неизправността. Повечето собственици на автомобили са запознати със ситуации като следните:
- Нито моторът, нито чистачките реагират на активиране. В този случай най-вероятно неефективността на системата е причинена от повреда на многофункционалния прекъсвач, скъсани проводници или изгорял предпазител.
- Чистачките не се движат, но при включване мотора издава звук. В повечето случаи тази повреда се причинява от износване на зъбите на задвижващия вал на мотора, от разхлабване на закрепващата гайка на връзката или от износване на шпонките на рамото на компонентите.
- Чистачките не работят във всички режими. Това често показва изгарянето на релетна бобина или контакти, или повреда на превключвателя.
- Системата не може да бъде деактивирана или спонтанно активирана. В този случай контактите на прекъсващото реле или крайния превключвател на електрическия мотор може да са имали късо съединение.
- Раменете на чистачките се движат твърде бавно. Причината може да се корени в замърсяване или корозия на елементите на задвижването или части от електродвигателя. Натрупаната мръсотия предотвратява свободното движение на движещите се елементи .
- Ефективността на почистването на прозорците се влошава. Това често се дължи на износване на четките на чистачките. Необходимостта от смяната им може да бъде обозначена с ивици и петна по повърхността на предното стъкло и с частично замъгляване на предното стъкло след изтриване.
Премахването на тези неизправности ще изисква подмяната на дефектните компоненти. В повечето случаи това ще изисква помощта от професионалисти, тъй като компонентите се намират на трудно достъпно място. Изключение са четките на чистачките. Те са консумативи, които трябва да бъдат заменяни по време на рутинна поддръжка и всеки собственик на автомобил може да го направи сам.
Как може сами да смените четките на чистачките?
Препоръчително е да се сменят компонентите веднъж годишно. Процедурата може леко да варира за различните модели и отчасти зависи от вида на закрепването на компонентите. Процедурата за замяна не е трудна. Обикновено са достатъчни следните неща:
- Повдигнете рамото на чистачката от повърхността на предното стъкло.
- Завъртете чистачката, за да видите скобата или закопчалката.
- Отвъртете крепежния елемент и извадете дефектния компонент.
- Инсталирайте новия компонент.
По време на подмяната се уверете, че рамото на чистачките не притиска ръцете ви, тъй като удряйки предното стъкло, рамото може да го повреди.
Как да избегнете преждевременна смяна на чистачките?
Понякога е необходимо да се заменят компонентите преди крайния срок, посочен от производителя. За да избегнете това, се придържайте към следните препоръки:
- Уверете се, че има достатъчно течност в резервоара за миене на предното стъкло: сухата мръсотия има значително абразивно действие върху четките на чистачките.
- От време на време мийте чистачките с вода или шампоан за автомобили без лак или восък: пясъкът, натрупан в жлебовете на компонентите, не само може да ги повреди, но също така може да остави пукнатини и драскотини върху предното стъкло.
- Преди да активирате чистачките през зимата, почистете снега и леда от предното стъкло и се уверете, че четките на чистачките не са замръзнали. В противен случай гумата се износва по-бързо и съществува опасност да се повредят не само рамената на чистачките, но и връзката и моторното оборудване. Ако управлявате автомобила си в район със студена и заснежена зима, опитайте да използвате специални зимни чистачки през зимата. Те са снабдени със защитно покритие, което предотвратява заледяването на компонентите.
- Нагласете рамената на чистачките, така че четките им да не излизат извън предното стъкло, когато се движат, в противен случай може да повредят както самите компоненти, така и електрическия мотор.
- Купувайте само висококачествена течност за миене. Тя не унищожава гумените елементи.
- Не оставяйте за дълго рамената на чистачките във вертикално положение: по този начин може да повредите пружината и рамото, поради което прилепналостта на четките на чистачките към повърхността на предното стъкло, ще се влоши.
Заключение. Четките на чистачките са важни елементи на системата за пасивна безопасност на автомобила. Ако са износени, шофирането на автомобила, особено в дъжд или сняг, става опасно. Следователно всеки собственик на автомобил трябва да следи тяхното състояние и да сменя компонентите своевременно. Нашите препоръки не само ви помагат да увеличите експлоатационния живот на компонентите, но и да ги замените сами, ако е необходимо.